Masaże

ABHAYANGA [abhajanga] – kompleksowy masaż całego ciała i głowy z użyciem ciepłych olejów ziołowych. Dobór oleju zależy od takich czynników, jak konstytucja danej osoby, wiek, pora roku i ewentualne dolegliwości. Podczas początkowej części masażu siedzi się, a następnie leży. Jest to najbardziej popularny masaż ajurwedyjski, zalecany w każdym wieku dla utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej.

Zalety masażu:DSC_3889 małe

 • odpręża i oczyszcza ciało oraz umysł,
 • poprawia krążenie krwi i limfy,
 • stymuluje pracę organów wewnętrznych,
 • rozbija napięcia mięśniowe,
 • pomaga usunąć toksyny,
 • przywraca harmonię i witalność,
 • rozluźnia i uspokaja,
 • wspomaga odblokowanie kanałów energetycznych (nadi), w których krąży energia życiowa (prana),
 • uelastycznia i wygładza skórę,
 • spowalnia proces starzenia,
 • dodaje sił w radzeniu sobie z codziennym stresem i napięciami,
 • poprawia odporność.

Szczególnie polecany jest osobom przemęczonym, zestresowanym, prowadzącym siedzący tryb życia, cierpiącym na bóle kręgosłupa i bezsenność. Masaż ten dzięki użyciu oleju wspomaga także produkcję hormonów, dlatego może stanowić jedną z naturalnych terapii wspomagających leczenie niepłodności.

Abhayanga stanowi też przygotowanie do innych terapii ajurwedyjskich (np. shirodhary).

Co najmniej 1,5 godz. przed masażem nie należy jeść obfitego posiłku; można wypić delikatną herbatę ziołową.

Po masażu należy wziąć ciepły prysznic bez użycia kosmetyków (aby przedłużyć działanie oleju) i najlepiej odpoczywać do końca dnia w cieple i spokoju. Nie należy pić w tej dzień alkoholu, ani narażać się na przeciągi i silne emocje.

Masaż trwa 1,5-2 godz.

 

PIZHICCIL [piżićil] – masaż całego ciała wykonywany z dużą ilością ciepłego oleju, który aplikuje się pacjentowi poprzez namaczanie w nim kawałka tkaniny, a następnie wyciskaniu go z wysokości 3-4 palców na ciało. Rytmicznemu namaszczaniu towarzyszy delikatny masaż. Poprawia krążenie krwi, uwalnia napięcia, głęboko relaksuje i tonizuje ciało. Wykonywany jest przez dwie osoby.
Masaż trwa 1,5 godz. i wykonuje się go w serii 3, 5 lub 7-dniowej.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERACAVITTI UZHICCIL [ćawiti użićil] – intensywny, energiczny masaż, którego pierwszą część wykonuje się stopami, a drugą dłońmi. Rozgrzewa, rozbija i uelastycznia mięśnie i stawy, poprzez uciskanie marm – witalnych punktów ciała, ulokowanych na skrzyżowaniu kości, mięśni i stawów – ułatwia przepływ energii w ciele, oczyszcza je i wzmacnia, przywraca równowagę energetyczną.

Masaż ten od wieków aplikowany jest adeptom południowoindyjskiej sztuki walki kalarippajattu oraz tancerzom m.in. teatru-tańca kathakali. Szczególnie polecany jest osobom pracującym z ciałem – tancerzom, sportowcom, adeptom sztuk walki czy joginom.

Masaż trwa 1,5-2 godz.

 

 

UDVARTHANAM – masaż całego ciała wykonywany przy użyciu drobnego proszku ziołowego. Wykonuje się w nim ruchy od zewnątrz do centrum ciała, odwrotnie niż w przypadku pozostałych masaży. Masaż ma działanie odchudzające i antycellulitowe, pobudza krążenie, ujędrnia skórę, oczyszcza i rozgrzewa. Zalecany jest też osobom, które mają reakcję alergiczną na oleje lub w przypadku terapii, w których olej mógłby okazać się szkodliwy.

Masaż trwa 45 min. i wykonuje się go w serii 3, 5 lub 7-dniowej.

 


Ogólne przeciwskazania do masaży: przeziębienie, menstruacja, ciąża.

Zawsze przed masażem należy poinformować o swojej sytuacji zdrowotnej i ewentualnych dolegliwościach (nadciśnienie, alergie, choroby skóry, choroby serca, przebyte zabiegi i operacje, i in.)

Ceny masaży zależą od miejsca, w którym się odbywają (cennik IMC i informacje w Rozwijalni).

 

 

Więcej informacji wkrótce.