Dla mamy i dziecka

Prasava raksha (z sanskrytu: opieka/ochrona po porodzie/narodzinach) to tradycyjna ajurwedyjska kuracja dla kobiet po porodzie, obejmująca codzienne masaże ciepłymi olejami, ziołowy prysznic lub kąpiel oraz dietę. Wraz z odpoczynkiem i właściwym trybem życia pomaga powrócić do kondycji sprzed ciąży i zapobiega kłopotom zdrowotnym, mogącym pojawić się dopiero kilka lat po porodzie. Ponadto czas kuracji to chwile, w których matka otrzymuje wsparcie psychiczne także od terapeuty, może zadbać o siebie i nabrać sił. Jest to powszechna kuracja, którą przechodzą kobiety w Indiach (przede wszystkim w południowych), wykonywana przez doświadczone kobiety z rodziny lub przez wyspecjalizowane terapeutki ajurwedyjskie. Dotyczy to nie tylko kobiet po pierwszym porodzie, ale także tych, które urodziły kolejne dzieci (można powiedzieć, że im więcej dzieci, tym ważniejsze jest, aby matka właściwie zadbała o swoje zdrowie).

DSC_3702 przycięte

Efekty kuracji to m.in. regeneracja sił na poziomie fizycznym i psychicznym, przywrócenie właściwego umiejscowienia i funkcjonowania narządów wewnętrznych, poprawa jakości pokarmu matki, pogłębienie świadomości własnego ciała, poprawa samopoczucia i urody (w tym stanu skóry).

Jest to unikalna terapia, nie mająca swojego odpowiednika na Zachodzie, gdzie zazwyczaj podkreśla się jedynie aspekt estetyczny regeneracji poporodowej i/lub zwraca się uwagę na gorszą kondycję psychiczno-emocjonalną matki („baby blues”,  depresja poporodowa), lecz brakuje mądrego wsparcia w zakresie holistycznym. Kuracja prasava raksha wspomaga kobietę na wielu poziomach, pomagając jej odnaleźć się w nowej sytuacji.

Dla najlepszych efektów wskazane jest, aby kuracja trwała 7 lub 14 dni (w Indiach trwa ona 14 dni). Można ją rozpocząć, w zależności od stanu zdrowia kobiety, ok. 2 tygodnie po porodzie.

Kuracja odbywa się w domu pacjentki; w jej trakcie konieczna jest druga osoba do opieki nad dzieckiem. Pierwsza sesja trwa ok. 1,5-2 godz., a kolejne ok. 1-1,5 godz. Na sesję składa się masaż z użyciem oleju i gorący prysznic ziołowy (przed sesją należy sporządzić wywar ziołowy; zapewniamy składniki) oraz zalecenia dotyczące diety i codziennego funkcjonowania. Ponadto w okresie połogu zaleca się noszenie pasa poporodowego.

Koszt kuracji 7-dniowej to 1000 zł, a 14-dniowej 2000 zł.

 

Oto opinie mam, które skorzystały z terapii:

Trafiłam do Sankara dzięki mojej wspaniałej znajomej; będę jej za to wdzięczna do końca życia. Trafiłam pod jego opiekę w drugim miesiącu ciąży. Ciąża była upragniona i długo oczekiwana. Bardzo chciałam, gdy już w nią zaszłam, być pod opieką dobrych specjalistów. Przez całą ciążę byłam pod opieką ginekologa i Sankara. Sankar dbał o moją dietę, o to, bym prawidłowo karmiła rozwijające się w łonie dziecko, o moje zdrowie fizyczne oraz psychiczne – bardzo wspierał mnie i męża. Przez okres ciąży korzystałam z masażu stóp (inny jest dla kobiet w ciąży niewskazany) robionego przez Sankara. 

(…) Po rozwiązaniu korzystałam z czternastodniowej terapii dla kobiet po porodzie. Uważam, że to była świetna decyzja. Jeśli urodzę jeszcze dziecko, na pewno z niej ponownie skorzystam. Sankar przyjeżdżał do nas do domu codziennie o uzgodnionej porze i robił mi masaż a później kąpiel gorącą wodą z ziołami, lekarstwami. Czułam, jak z dnia na dzień wracałam do sił (a poród miałam 16-godzinny, niełatwy). Naprawdę czułam, jak moje ciało, które po ciąży i porodzie było jak rozsypane puzzle, z każdym dniem terapii Sankara integruje się na nowo, puzzle składały się w pełny obraz. Co prawda był to jednorazowo dość duży wydatek, ale warto było. Myślę, że przygotowanie tej sumy na czas po porodzie bardzo się opłaca.

Sankar jest, moim zdaniem, świetnym specjalistą i wspaniałym człowiekiem. Świetnie dba o kobiety i mężczyzn, którzy spodziewają się potomstwa, pomaga oswoić się z rodzicielstwem, jest godnym polecenia terapeutą i mistrzem w swoim fachu.

Magdalena

 

Po urodzeniu swojego pierwszego dziecka zdałam sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed kobietą po wieńczących okres ciąży narodzinach dziecka. Często zapominamy o ogromnej przemianie i wysiłku, jaki trzeba podjąć i skupiamy się tylko na dziecku. 

Mój brak doświadczenia przy pierwszym porodzie doprowadził do tego, że borykałam się z różnymi problemami zdrowotnymi, wynikającymi z osłabienia, wyczerpania i braku odpowiedniej regeneracji po porodzie. Przy drugiej ciąży od razu wiedziałam, że w okresie połogu będę potrzebowała poświęcić sobie i swojemu ciału więcej uwagi.  

Dwa tygodnie po porodzie przeszłam ajurwedyjską kurację Prasava Raksha (…). Intensywna seria masaży i gorących kąpieli pomogła rozbudzić w moim ciele wewnętrzną energię i siłę, a także wzmocniła mnie i pomogła rozładować napięcia. Pierwsze wrażenie było bardzo mocne. Pamiętam, że po pierwszej sesji czułam się bardzo słaba i wyczerpana. Sankar powiedział, że powinnam się czegoś napić, nakarmić dziecko, a następnie pójść spać razem z nim. Tak też zrobiłam. Gdy obudziłam się, poczułam się jakby napełniona czystą, promienną energią. Umysł był czysty, a ciało mocne. Skóra i włosy były odżywione dzięki olejom aplikowanym w czasie masażu. W tym okresie cała moja rodzina była przeziębiona (…), a ja jako jedyna nie poddałam się chorobie. Moje ciało zregenerowało się i wzmocniło, a ja byłam gotowa stawić czoła kolejnym wyzwaniom macierzyństwa. 

Bardzo polecam tę terapię każdej przyszłej mamie. Często zapominamy o sobie po porodzie, a musimy pamiętać, że przede wszystkim trzeba wzmocnić siebie, aby móc jak najlepiej zadbać o dziecko. Myślę też, że taka terapia jest dużo lepszym prezentem dla oczekującej rozwiązania kobiety niż przedmioty, które zazwyczaj kupujemy.

Ditte

 

Polecamy także:


 

Shantala to tradycyjny indyjski masaż niemowląt i dzieci, wykonywany najczęściej przez matki lub babcie. Został opisany i wprowadzony na grunt europejski przez francuskiego położnika Fredericka Leboyera w 1976 r.

Shantala, Fot. Magdalena Mądra (1) małe

Zalety masażu:

  • umacnia i rozwija więź między dzieckiem i rodzicem
  • pomaga zaspokoić potrzebę dotyku i kontaktu
  • uspokaja, korzystnie wpływa na sen
  • poprawia odporność i krążenie krwi
  • pomaga w trawieniu
  • sprzyja rozwojowi ruchowemu
  • wspomaga właściwe kształtowanie się obręczy biodrowej i barkowej
  • kształtuje samoświadomość ciała

Masaż shantala nauczany jest podczas warsztatów dla grupy lub indywidualnie, w domu.

 

Polecamy film prezentujący masaż Shantala, a także książki:

  • Frederick Leboyer, „Shantala. Sztuka masażu niemowlęcia”, tłum. Agata Sylwestrzak-Wszelaki, Mamania, Warszawa 2012.
  • Joanna Kaczara, „Masaż niemowlęcia”, Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2006.